Jsou plné noviny toho, jak loď Ever Given blokuje Suezský průplav. Dneska už se s ní podařilo částečně pohnout. A protože mě tahle kolize celkem zaujala – jak jedna loď může nadělat takových problémů, hledala jsem si i nějaké obecné informace o průplavu a jeho historii, tak bych se s Vámi o ně chtěla podělit.

Suezský průplav je dlouhý 193 km, široký v severní části 345 metrů a v jižní 280 metrů. Spojuje Středozemní a Rudé moře. Otevřel se v roce 1869, patří Egyptu (ale nebylo tomu vždy tak) a i v historii už byl několikrát uzavřen.
Suezský průplav byl na začátku prohlášen jako neutrální území, avšak pod správou Velké Británie. V roce 1951 Egypt vyhlásil nezávislost a v roce 1956 průplav znárodnil, což byla příčina Suezské krize, průplav byl tedy v letech 1956-1957 poprvé uzavřen. Další uzavření zapříčinila tzv. šestidenní válka a následně válka jomkipurská mezi Egyptem a Izraelem, kdy byl průplav uzavřen na celých 8 let (1967-1975). V průplavu bylo v době vypuknutí konfliktu 15 lodí, které zde musely zakotvit a zůstat, průplav byl totiž zaminován.
Ever Given se vzpříčila 23. března 2021 a od té doby tam tedy stále stojí a průplav blokuje. Nehoda byla zapříčiněna nejspíše silným větrem, který loď natočil. To, že loď blokuje průplav, stojí podle Bloombergu deset miliard dolarů denně. Podle zpravodajských zdrojů už některé lodě obeplouvají Afriku, aby nemusely čekat. Toto obeplutí je ale o 5 632 km delší a tedy i velmi nákladné.

Co vyšlo najevo a je úsměvné, že trajektorie lodě Ever Given, než vjela do Suezského průplavu, připomíná penis (na obrázku) 😊. A tak se vytváří různé spekulace, jestli to třeba kapitán lodi neudělal schválně atd. Já si myslím, že je asi lepší se 40 tunovou (a 400 metrů dlouhou) lodí kroužit nějak okolo, dokud nemá povolení k průplavu, než ji zastavit a pak složitě zase rozpohybovat, i když ten tvar je tedy hodně velká náhoda…
Všechno jsou to ale spekulace. Jak to bylo, ví asi jen kapitán sám😊.
UPDATE: Loď byla vyproštěna!